Děti a úklid

Přemýšleli jste někdy o tom, proč býváme kvůli dětem nervózní? Proč nám hrůzou stojí vlasy, když se nám “pletou” pod nohy v kuchyni, při úklidu a u jiných činností?

Ony se “nepletou”! Jen chtějí dělat to, co děláme my.

Když jsem si tohle uvědomila, otočila jsem se na syna a zeptala se ho: “Chceš to zkusit?”. Byl nadšený a ochotný spolupracovat. Jeho oči mluvily za vše. 

Dneska bych chtěla mluvit o úklidu, a ne jen tak nějakém, ale o úklidu s dětmi.

Děti jsou od přírody zvědavé, což je nedílnou součástí procesu učení se nových věcí. A tak jako ony důvěřují nám, důvěřujme i my jim.

Jako rodiče se potýkáme dennodenně s výzvou, jak zapojit děti do úklidu domácnosti. Děti často odmítají pomáhat s úklidem, protože se jim to zdá nudné a nepříjemné. Nicméně úklid doma je důležitý pro udržení čistoty a pořádku. Také může být pro děti užitečným způsobem, jak rozvíjet zodpovědnost a samostatnost. 

1. Začněte od úklidu něčeho lehkého, například hadříkem setřít stůl

Děti budou mnohem ochotnější pomáhat s úklidem, když budou mít pocit, že jsou součástí týmu a uvidí výsledek své práce.

2. Vytvořte společný plán úklidu

S dětmi se domluvte na společném plánu úklidu. Plán může zahrnovat konkrétní úkoly, které každé dítě bude mít na starosti. Tím pomůžete dětem získat pocit zodpovědnosti a bude jasné, kdo co má dělat. Plán úkolů může dětem pomoci uvědomit si, co je třeba udělat a co se již udělalo.

3. Zahrňte je do rozhodování 

Dejte dětem svobodu rozhodovat se, jak chtějí dokončit své úkoly. Můžete je také povzbudit k soutěžení, kdo bude dříve hotový. 

4. Ukažte jim, jak pracujete vy

Děti většinou potřebují vidět, jak se úklid dělá. Pokud jim ukážete a vysvětlíte, jaké pomůcky k tomu používáte, mohou být schopni to zvládnout sami.

5. Zábavné úkoly pro děti

Úklid může být pro děti zábavnou a kreativní činností, pokud jim nabídnete úkoly, které budou bavit. Například můžete děti požádat, aby při úklidu dětského pokoje vytvořily zajímavou výstavu svých hraček nebo aby si při úklidu kuchyně zahrály na malé kuchařky, když budou utírat nádobí.

6. Odměny a pochvaly

Každé dítě má rádo odměny a o to více i pochvaly (má jistotu, že to dělá dobře). Po dokončení úklidu jim můžete nabídnout malou odměnu, jako například zmrzlinu nebo možnost si vybrat film, který si společně pustíte. Důležité je také pochválit děti za jejich práci a poděkovat jim, že pomohly k čistému a uklizenému domečku/bytu.

Důležitou součástí učení úklidovým dovednostem je také správné použití čisticích prostředků a bezpečnostní opatření. Děti by měly být seznámeny s různými typy čističů a jejich správným dávkováním, aby nedošlo k předávkování nebo nežádoucím účinkům. Pro menší děti je dobré připravit nechemické mycí prostředky (octová voda s citronem, čistá voda apod.).

V neposlední řadě je důležité vést děti k tomu, aby se úklid stával pravidelnou součástí jejich každodenního života. Zavedení pravidelného úklidového harmonogramu a jasně stanovených úkolů jim pomůže získat návyky, které jim přinesou užitek nejen v dětství, ale i v dospělosti.

Také můžete vybrat správné pomůcky k úklidu, které Vám pomohou s efektivitou a snížením času, který bude potřeba na úklid.

Mohou mít své vlastní pomůcky:

  • dětská uklízecí sada (mop, kýbl, smeták, smetáček s lopatkou);
  • menší rozprašovač a hadřík;
  • vysavač;
  • prachovka;
  • stěrka na okna.

„Můj syn byl neústupný a pokaždé mi bral moje náčiní. Teď má svoje a spokojení jsme oba.“

Dětská uklízecí sada
rozprašovač a hadřík
Hravý úklid
Zapetá
Vyndavá prádlo z pračky
bude vytírat

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *